Enjoy your weekly meal prep inspo for the month of October! Here’s just a taste of my new meal prep plans that I’m dropping soon in my upcoming newsletter! I’m so excited for this launch and hope you pop your email in the subscribe list so you can be a part of this 🙂
In addition to making these recipes, I also meal prep for Arlo with the same ingredients so I hit 2 birds with one stone! I roast an extra delicata squash and an extra butternut squash for his weekly soft foods, then I make one plain chicken breast and finely chop it for him. Finally, I cooked some apples in cinnamon and added to oatmeal for this fall-inspired breakfast!
Please note! I went to Trader Joe’s for my ingredients and had some pantry staples already, so this list is always approximate!
Grocery List (Trader Joe’s Prices):
Fresh Produce:
- 1 pear: $0.70
- 1 large butternut squash (around 2-3 lbs): $2.99
- 1 large delicata squash: $2.49
- 1 medium head cauliflower: $2.79
- 1 large apple (Granny Smith or Honeycrisp): $0.99
- 1 lemon (for juice): $0.49
- 1 package mixed greens (5 oz): $2.49
- 1 bag arugula (7 oz): $2.99
- 1 bag spinach (6 oz): $2.29
- 1 bunch fresh thyme: $1.69
- 1 head of broccoli (or 1 bag frozen broccoli, 12 oz): $1.79
Dairy & Eggs:
- 1 wedge blue cheese (about 4 oz): $3.49
- 1 block sharp cheddar cheese (8 oz): $3.99
- 1 package cream cheese (8 oz): $2.29
- 1 package crumbled feta cheese (8 oz): $3.49
- 1 dozen large eggs: $2.79 (you will use only 1)
Meat:
- 1 pack boneless, skinless chicken breasts (about 1.5 lbs): $8.99
- 1 pack boneless, skinless chicken breasts (for second recipe): $8.99
- 1 pack ground turkey (1.25 lbs): $5.99 x 2 = $11.98
Nuts:
- 1 bag candied or roasted pecans (5 oz): $4.99
Canned/Pre-cooked Items:
- 1 package pre-cooked lentils (17.6 oz, Trader Joe’s brand): $3.29
Bread/Grains:
- 1 package breadcrumbs (plain, 15 oz): $1.99
Pantry Staples (if not already owned):
- Salt
- Black pepper
- 1 bottle balsamic vinegar (16.9 oz): $3.99
- Olive oil (16.9 oz): $6.49
- 1 stick butter (for the tablespoon needed): $2.99
- 1 bottle garlic powder (2.5 oz): $1.99
- 1 bottle onion powder (2.5 oz): $1.99
- 1 jar dried oregano (0.4 oz): $1.99
- 1 jar whole grain Dijon mustard (7 oz): $1.99
- Toothpicks: $0.99
Adjusted Total Cost:
- Fresh Produce: $19.42
- Dairy & Eggs: $15.05
- Meat: $29.96
- Nuts: $4.99
- Canned/Pre-cooked Items: $3.29
- Bread/Grains: $1.99
- Pantry Staples (if needed): $21.43
Total (with pantry staples): $96.13
Total (without pantry staples): $74.70
This reflects Trader Joe’s pricing and keeps the ingredients as close to what you’d find there!
Rate & Review
WHAT DID YOU THINK OF THIS RECIPE?